Informace o mých předcích

Karl Bonaventura hrabě Buquoy  

 

Náš rod patří k tzv. české linii BUQUOYŮ.                  

    Jak tento rod vlastně vznikl? Buquoyové se vyskytují poprvé v Jižních Čechách v roce 1618 a to v osobě Karla Bonaventury hraběte Buquoye (1571 - 1621). Ten zde posléze získává panství Nové Hrady. Jeho vnuk Alexander Onuphrius hrabě Buquoy (1643 - 1676 ?) se 1670 žení s Annou (?) Bílkovou, dcerou nejbohatšího sedláka z Liderovic u Tábora a sídlí s ní na liderovické tvrzi. Jedná se o tzv. morganatický sňatek a hlavní linie Buquoyů Alexandra vyloučila z rodu pomocí mystifikace rodokmenu ( "1676 padl na Sicilii" ).

Z manželství pocházejí dvě děti. Dcera, která nedlouho po porodu umirá a v roce 1672 následuje syn Mattheus Buquoy (Matěj Bukvaj). Ten se v roce 1701 žení s Dorotou BERWIDOVOU  z Radkova u Tábora. Propojení jmen Berwid-Buquoy pochází tedy z roku 1701. Veškeří další nositelé jmen Bukvaj, Bukvoj, Buquoi, Bukua z Čech a Slovenska atd. pochazejí z této české linie BUQUOYŮ

   Rod BERWID (původně Berwick) pochází sice z Anglie (tehdá součást Skotska, hrabství Berwickshire), ale do Čech se vydává náš prapředek Jacob Berwick ze Severního Irska, hrabství County Down, kde Berwickové (zemané) vlastnili nedaleko Belfastu tvrz jménem Castle Bright.

Bližší informace k této problematice naleznete - Jiří Vraný: Kořeny rodu "Berwid-Buquoy" na Táborsku - Historie víc než detektivní ( publikační příspěvek v knize - Christiane Berwidová-Buquoyová: Tábor-Měšice - Obec, barokní zámek, legenda o zazděné služce Anně a další záhadné příběhy Táborska, ISBN 80-239-4701-X, Herbia s.r.o., České Budějovice 2005.

Z bývalé Berwickovské tvrze Castle Bright, hrabství County Down, Severní Irsko, zbyla pouze tato troska.